RPG

Czym jest RPG?

Gra fabularna (z angielskiego role playing game,w skrócie RPG) – to gra towarzyska oparta na wspólnym tworzeniu opowieści, w której gracze wcielają się w stworzone postaci i opowiadają ich losy. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w świecie stworzonym specjalnie na jej potrzeby. Gracze (jeden lub kilku) wcielają się w bohaterów opowieści, w postacie pierwszoplanowe, zaś Mistrz Gry  odpowiada za świat przedstawiony i postaci drugoplanowe oraz dba o przebieg rozgrywki zgodny z wybraną przez grupę mechaniką zabawy. Mistrz Gry nie jest jednak przeciwnikiem reszty uczestników, jak to bywa w innych grach, a Graczem, który pełni odmienną od reszty funkcję.

Gry fabularne w kreatywny sposób łączą elementy gier planszowych, bitewnych, komputerowych, teatru oraz tradycji ustnego przekazywania opowieści, będąc rozrywką kreatywną, rozwijającą i przede wszystkim wspaniałą.

PRELEKCJE

I Ty zostań Narratorem! – Warsztaty dla Mistrzów Gry

Karol “Janosik” Sosnówka

piątek / 18:00-19:00 / prelekcyjna 2

Mistrz Gry – dla jednych graczy wyrocznia, dla innych najgorszy wróg. Jak być dobrym Mistrzem Gry? Jak stworzyć ciekawy scenariusz sesji? Na to i na wiele innych pytań, postaramy się wspólnie uzyskać odpowiedzi. Serdecznie zapraszamy!

Tekstowe sesje online, PBF, vallherynki, RP – o Tekstowych Grach Fabularnych

Irek Stolarski

piątek / 18:00-19:00 / prelekcyjna 3

Chcesz wkręcić się w sesje RPG ale jesteś nieśmiały lub nie masz drużyny? Czerpiesz przyjemność z pisania i szukasz ludzi do wspólnej historii? A może grałeś już na PBF-ach, vallherynkach, blogach grupowych bądź RP i chcesz poznać inne możliwości? Zapraszam wszystkich na prelekcję o sesjach rozgrywanych przez internet, gdzie głównym nośnikiem fabuły i akcji jest słowo pisane.

Warsztaty wyobraźni – postać i przygoda z niczego

Irek Stolarski

sobota / 10:00-11:00 / prelekcyjna 2

Masz problemy z wymyśleniem postaci albo przygód dla swoich graczy? A może chcesz w fajnym towarzystwie rzucić parę wyzwań swojej fantazji? Zapraszam na warsztaty wyobraźni, gdzie dowiecie się skąd można brać inspirację na bohaterów i wyzwania dla nich (spoiler: ze wszystkiego) oraz przetestujecie swoje szare komórki tworząc spójne przygody z niekoniecznie spójnych źródeł.

Jak być dobrym graczem?

Sebastian “Basti” Wawrzyńczyk

sobota / 11:00-13:00 / warsztatowa 2

Czy by być dobrym graczem na sesjach RPG trzeba chodzić na zajęcia teatralne? A może codziennie trzeba ćwiczyć strzelanie lub szermierkę? Jak nie wkurzać innych graczy i mistrza gry? Co zrobić by nasze postacie były pamiętane przez wszystkich grających? Na te i kilka innych Waszych pytań postaram się odpowiedzieć na tej prelekcji.

Jak stworzyć ciekawego bohatera?

Paweł “Skała” Jurgiel

sobota / 12:00-13:00 / prelekcyjna 3

Jak stworzyć postać, którą nie tylko chce się grać, ale i MG będzie się chciało prowadzić? Jakie rzeczy w niej zawrzeć, aby bawić się dobrze niezależnie od przygody? Jak nadać postaci kolorytu, oryginalności, ale i wiarygodności? Czyli o tworzeniu bohatera gracza.

Warsztaty dla Mistrzów Gry

Monika “Auraya” Czyżowicz, Sebastian “Basti” Wawrzyńczyk

sobota / 18:00-20:00 / prelekcyjna 1

Jak radzić sobie z problematycznymi graczami? Jak budować scenariusze, kampanie, intrygi? Skąd czerpać pomysły i jak przygotować się do improwizacji? Jak karać i nagradzać graczy? Prelekcja z panelem dyskusyjnym dla tych co chcą być lepszymi prowadzącymi.

Organizacja przestępcza jako główny przeciwnik na sesji?

Paweł “Skała” Jurgiel

sobota / 19:00-20:00 / prelekcyjna 3

Chcesz wiedzieć jakimi cechami charakteryzuje się organizacja przestępcza? Co sprawi, że będzie to przeciwnik wyjątkowy i kolorowy? Jakie wyzwania stawiać przed graczami? Na podstawie prawdziwych organizacji i ich historii zaproponuję co można wykorzystać!

SESJE

Patrol za Mur

MG: Ennorath
Ilość graczy: 4-5
Wiek: 18+

piątek / 18:00-23:00 / RPG 2

Na północy coraz częściej słychać powtarzaną dewizę Starków, zaś kolejne patrole powracające zza Muru mówią o niepokojach i dziwach. Mimo małej liczby członków Straży, Lord Dowódca Mormont zwiększa ilość patroli. Nie zamierza bezczynnie czekać na niebezpieczeństwo, lecz poznać je zawczasu. Zostaliście wybrani aby ruszyć za Mur, dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja i poinformować o tym Starego Niedźwiedzia.


Bestia z de Torres

MG: Sebastian “Basti” Wawrzyńczyk
Ilość graczy: 3-5
Wiek: 16+
System: 7th Sea 2ed

piątek / od 19:00 / RPG 3

O księstwie de Torres zrobiło się ostatnio głośno nie tylko w Castille. W karczmach, tawernach i zajazdach słuchać mrożące krew w żyłach historie o bestii która grasuje w tym rejonie. Nikt nie wie jaka jest prawda ale to Was wysłano by zbadać tą sprawę.


Fallout „Krótka opowieść o Broken Hills”

MG: Michał “Nazir” Wiszniewski – Horyzonty “Olsztyn”
Ilość graczy: 4

piątek / 20:00 / RPG 1

„Broken Hills – założona kiedyś przez nietypowy duet Super Mutanta Marcusa i Rycerza Bractwa Stali Jacoba przyciągała osadników wszelkiej maści nie tylko faktem posiadania kopalni uranu, ale też harmonią w jakiej żyli przedstawiciele wszystkich ras pustkowi. Niestety przeszło 7 lat temu pewien wędrowiec ujawnił konspirację, która miała na celu przejęcie miasta przez jego ludzką część populacji. Zostali co prawa powstrzymani, ale ziarno nieufności zostało zasiane, na domiar złego niedługo potem złoża uranu się wyczerpały a sam Marcus udał się w nieznanym kierunku. I oto teraz jesteśmy przyjacielu – dwa stare rupiecie pilnujące umierającego miasta przed bandą opryszków. To miejsce umiera, chyba że, ktoś coś na to poradzi…”


Sklepik z marzeniami

MG: Mateusz “Podbiel” Podbielski
Ilość graczy: 4
Wiek: dowolny
System: Tales From the Loop

sobota / 10:00 – 15:00 / RPG 2

Wakacje w Boulder City kończą się i czas wracać do szkoły! Nudę, która przychodzi podczas zajęć z matematyki i historii zawsze jednak można rozwiać wyprawą do salonu gier, kina albo jeżdżeniem na ukochanym BMXie w okolicach placówek DART, gdzie błąkają się zadziwiające japońskie roboty, a na niebie unoszą się majestatyczne okręty grawitacyjne. Jednakże coś prześladuje Szkołę podstawową Mitchell oraz Liceum. Kiedy uczniowie zaczynają się dziwnie zachowywać, a niektórzy mówią o „Wysokim Człowieku”, to właśnie w rękach graczy pozostaje rozwikłanie tajemnicy tych dziwnych zdarzeń … póki komuś nie stanie się krzywda! Tales from the Loop to wielokrotnie nagrodzony Szwedzki system RPG inspirowany twórczością Simona Stalenhaga, gdzie gracze wcielają się w dzieci w wieku 10-15 lat żyjące w cieniu wielkich reaktorów, wokół których pojawiają się dziwne zjawiska. Jeśli jesteś fanem nostalgii lat 80’, filmu „To” albo serialu „Stranger Things” – przygoda „Sklepik z marzeniami” będzie idealna dla Ciebie.


W pogoni za szczęściem

MG: Karol “Janosik” Sosnówka – Horyzonty “Olsztyn”
Ilość graczy: 3-4
Wiek: 16+

sobota / 12:00-16:00 / RPG 1

– Czy ktoś widział Błyskotkę? – zapytała księżniczka Celestia, ale żaden z zebranych w sali kucyków jej nie odpowiedział. – Mam zatem dla was zadanie, moje drogie kucyki. Chciałabym, abyście ją odnalazły i sprowadziły tu przed zachodem słońca. Poprosiłam Błyskotkę, aby przyniosła mi pewne kwiaty, które rosną tylko w jednym miejscu, przy strumieniu za Canterlotem. Te kwiaty nadałyby większego uroku mojemu ogrodowi i sprawiły radość, wszystkim, którzy by na nie patrzyli. Byłoby to tym bardziej wspaniałe, gdyż dziś wyprawiam duże przyjęcie i chcę, żeby było o nim głośno! Ruszajcie więc i znajdźcie moją przyjaciółkę, abyśmy mogli potem wspólnie świętować i bawić się!


Zaginiona wyprawa krasnoludów

MG: Ennorath
Ilość graczy: 4-5
Wiek: 15+

sobota / 12:00-17:00 / RPG 3

Gdy jeden z najświatlejszych krasnoludzkich umysłów nie wraca z poszukiwań nowych żył w krasnoludzkiej kopalni, jego towarzysze nie czekają i wysyłają kompanię ratowniczą. Zejdźcie w głębokie tunele ciągnące się pod górami i uratujcie życie Waszym braciom! Nie zwlekajcie ani chwili, ruszajcie czym prędzej! Pamiętajcie, Krasnoludowie nigdy nie pozostawiają swoich.


Awantura o relikt

MG: Szymon “Astrael” Małolepszy
Ilość graczy: 3-5
Wiek: 16+

sobota / 15:00-19:00 / RPG 2

“W tym pokręconym mieście zawsze coś się dzieje. Akurat teraz padło na (fanfary proszę…) WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE. Dokładnie w samym środku liczącej sobie setki tysięcy mieszkańców metropolii. Wyobrażacie sobie? Zgraja ludzi w czarnych garniturkach tak po prostu nakazuje ludziom pakować manatki i wyprowadzać się z mieszkań, aby mogły tam wejść buldożery. Ale nie to jest najdziwniejsze. Pomimo tak dużego przedsięwzięcia, wiadomości milczą, nie ma zgrai dziennikarzy zadających irytujące pytania, żaden z eksmitowanych mieszkańców nie protestuje, nie krzyczy… I oczywiście: nikt nic nie wie. Sam bym nic nie wiedział, gdyby mnie stamtąd nie wywalili. Ale ja nie należę do osób, które tak łatwo ustępują. O nie.”


Wypatrujcie mnie 5 dnia o świcie…

MG: Jakub “VorteX” Sadowski – Horyzonty “Olsztyn”
Ilość graczy: 4
Wiek: 18+

sobota / 16:00-19:00 / RPG 1

Prosty scenarisz w uniwersum Warhammera 40.000. Odegramy scenę bitwy z armią przeklętego Chaosu. To będzie bardzo trudny przeciwnik. Chętnie zobaczę co pęknie graczom pierwsze – ciało czy dusza? Doświadczenie,znajomość systemu i znajomość uniwersum nie są wymagane.


Wiedźmin – Czas zapolować na potwory

MG: Paweł “Szarobury” Kępa (Storycraft – Wiedźmiński szlak)
Ilość graczy: do 4
Wiek: 16+

sobota / 17:00 – 20:00 / RPG 3

Powiadali, że przyszli nocą, gdy ziemia i niebo połączyły oślepiająco jasne pajęczyny. Mówili, że przeszli od lasu, od strony dawno opuszczonej świątyni. Wiemy jedno: zamordowali lokalnego gospodarza i całą jego rodzinę. Mordowali dalej, aż nasycili swój głód. Kim byli? To były bestie, na które jedynie wiedźmiński miecz może pomóc. „Czas zapolować na potwory”


Miłość w sercu ciemności

MG: Mateusz “Podbiel” Podbielski
Ilość graczy: 4
Wiek: 18+

System: Savage Worlds – Bestie i barbarzyńcy

sobota / od 19:00 / RPG 1

Sława! Romans! Groza! Na mglistych ziemiach Tricarnii, gdzie żądzą piękni i okrutni tricarnijscy Książęta, bohaterowie zostają „wynajęci” przez księżną Aurelis by „rozwiązać” problem krwiożerczych wynaturzeń atakujących jej wioski i zabijających jej niewolników. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy Księżna zakochuje się w jednym z bohaterów/bohaterek i robi wszystko, by zdobyć jego/jej względy. Czy chutliwość pięknej Aurelis będzie większym problemem niż przerażające bestie czające się we mgle? Co jeśli to właśnie księżna jest źródłem problemu? Bestie i Barbarzyńcy to setting do Savage Worlds autorstwa Umberto Pignatelliego w klimacie pulp fantasy w stylu Conana Barbarzyńcy, gdzie półnadzy wojownicy ratują piękne dziewice ze szponów okrutnych czarnoksiężników. Przygotujcie miecze i topory – Krainy Morza Grozy na was czekają.


W niepowołane ręce

MG: Rafał Żukowski
Ilość graczy: do 5
Wiek: 16+

sobota / od 20:00 / RPG 2

Akcja przygody osadzonej w uniwersum 7th Sea rozgrywa się w Vodacce, państwie przypominającym renesansowe/barokowe Włochy. Na prośbę swojego wysoko postawionego mocodawcy i przyjaciela, bohaterowie wyruszają z misją odzyskania dla niego pewnego tajemniczego dokumentu. Podróż zaprowadzi ich nie tylko na salony arystokracji, ale również w miejsca, których protagoniści nigdy by się nie spodziewali… Sesja przeznaczona zarówno dla osób, które zaznajomione są z systemem 7th Sea 2ed, jak też dla graczy, którzy nie mieli z nim wcześniej kontaktu. W planach akcje w stylu kina przygodowego i awanturniczego, szczypta intryg, trochę humoru i sporo dobrej zabawy.


Wiedźmin – Gorzki smak miłości

MG: Paweł “Szarobury” Kępa (Storycraft – Wiedźmiński szlak)
Ilość graczy: do 4
Wiek: 16+

sobota / od 22:00 / RPG 3

Kim jesteście, żeby po zmroku w taki deszcz iść? Nie było wam wolej podle lasu w pierwszej lepszej szopie przeczekać, miast w największą zawieruchę iść? Co mówicie? Spragnieni jesteście? Macie czym zapłacić? Tedy nie ma dla was żadnego picia, ale na dwór nie wygonię, znajcie, żem dobry. Usiądźcie przy kominku. Zaraz obeschniecie. Co tam szepczecie panienko? Że sprawę macie i na ucho szepniecie? A czemu miałbym wzbraniać, gadajcie cóż to wam na sercu leży… „My nie mamy serc!”


Azyl

MG: Paweł “Truposz” Mielnik – Horyzonty “Olsztyn”
Ilość graczy: 3-5
Wiek: 16+

niedziela / 10:00 – 14:00 / RPG 1

Klasyczna przygoda Warhammera 2ed. dla początkujących jak i ogranych graczy. Czwórka bohaterów wracająca z wojny natrafia na spokojną wioskę. Spokój ten zburzył jednak niedawny pożar, później było tylko gorzej…


Uważaj czego szukasz

MG: Sebastian “Basti” Wawrzyńczyk
Ilość graczy: 3-5
Wiek: Dowolny

System: Shadowrun Anarchy

niedziela / 10:00 – 14:00 / RPG 2

Mr. Johnson przekazał Wam, proste zadanie, macie ochraniać jakiegoś korposzczura. Szczegóły poda jak już przyjmiecie zgłoszenie. Właśnie jedziecie do Freak’n’Steak dogadać szczegóły. Szybka i prosta kasa? Zobaczymy.


Tam som Trolle

MG: Piotr “RED” Żukowski
Ilość graczy: 3-4
Wiek: 16
System: Warhammer II ed.

niedziela / 11:00 – 14:00 / RPG 3

Jeśli chcesz się już teraz zapisać na sesję pisz na mail: twierdza.rpg@gmail.com