Prelekcje

Zapraszamy na ponad 35 prelekcji tematycznych.

Prosimy o zwrócenie uwagi w jakiej sali będa sie odbywać. Sala prelekcyjna nr 1 znajduje się na terenie Majdanu, w budynku tuz koło Starej Wozowni. Natomiast sale prelekcyjne 2 i 3 znajdują się w Koszarowcu nr 2  obok strefy cateringowej.  Zachęcamy do zapoznania się z naszą mapą terenu.

Gra „Get Even” – czyli: dwa miesiące w psychiatryku

Stanisław Mąderek

piątek 21:00-22:30, prelekcyjna 2

Historia powstawania psychologicznego thrillera „Get Even” polskiej firmy „The Farm 51” – praca z aktorami, fotogrametria, motion capture i tworzenie zaawansowanych cut-scen filmowych.

 

Od zera do strimera

Grzegorz Koniuszewski

piątek 16:00-17:30, prelekcyjna 2

Jesteś ciekaw jak wygląda świat strimów z drugiej strony, a może sam powoli myślisz, żeby zacząć? Jeśli na jedno z pytań odpowiedziałeś sobie solidne “tak”, to wpadnij – pogadamy o tym i odnajdziemy odpowiedzi na twoje pytania podczas luźnej dyskusji.

 

Anatomia ras fantasy a historyczne techniki walki bronią średniowieczną

Adrian Niks

piątek 16:00-17:00, prelekcyjna 3

Analiza anatomiczna ras fantasy z różnych uniwersów i przedstawienie jaka broń lub styl walki byłby najbardziej skuteczny.

 

Krąg Świata – trylogia J. Abercombie’go „Pierwsze Prawo”

Mateusz Podbielski – Horyzonty Olsztyn

piątek 17:00-18:00, prelekcyjna 3

„Zaprawdę życie jest nędzą, którą znosimy między rozczarowaniami”

– Joe Abercombie „Ostateczny Argument”

Krąg Świata, to miejsce gdzie źli ludzie realizują swoje niespełnione ambicje i przeżywają chwile najgorszych słabości, a ich losy przeplatają się w walce dawnych potęg i niekończących się wojen. Kim jest Krwawy Dziewięć? Gdzie można znaleźć Dom Stwórcy? Na te pytania odpowie obecnie najwierniejszy fan autora przynajmniej w tym regionie!

 

Gottlieba topichy porwały, czyli mazurskie demony

Artur Olchowy

piątek 17:30-19:30, prelekcyjna 1

Siegfried Lenz pisał o Mazurach: „moja rodzinna kraina leżała, jakby to powiedzieć, na tyłach historii”. Owo oderwanie od bieżących zdarzeń w Europie spowodowało ukształtowanie specyficznego folkloru z odrębną demonologią, obrzędowością i pobożnością. Trochę entograficznie, trochę anegdotycznie, a trochę sentymentalnie o mazurskich wierzeniach ludowych.

 

Biżuteria w fantastyce, fantastyka w biżuterii. Czyli co poniewiera jubilera…  

Wiktoria „Steam Pig” Weber

piątek 17:30-19:00, prelekcyjna 2

Historia, techniki i ciekawostki dotyczące przenikania się fantastyki i sztuki złotniczej. Rozszerzenie i kontynuacja zeszłorocznej prelekcji jubilerskiej- bez konieczności znajomości pierwszej prezentacji. Sztuka, rzemiosło, techniki, magia i szaleństwo czyli co poniewiera jubilera…

 

Fandom Tolkienowski w Polsce

Oliwia „=Dun” Kucharska i Konrad „Vilczi” Wilczyński

piątek 18:00-19:00, prelekcyjna 3

Prelekcja ma na celu przestawienie działalności fandomu tolkienowskiego w naszym kraju. Prezentujemy zloty fanowskie i inne wydarzenia odwołujące się do uniwersum, które stworzył profesor Tolkien.

 

Najwięksi złoczyńcy w mitologiach

Klaudia Heintze

piątek 19:00-20:00, prelekcyjna 2

Czarne charaktery fascynowały nas od zawsze. Negatywni bohaterowie mitów i sag budzili lęk i odrazę, lecz często miewali także własnych wyznawców. Współczesna popkultura coraz chętniej sięga po postaci mitologicznych złoczyńców dając im nowe życie i nowe opowieści, które sprawiają, że nierzadko lubimy dobrych, ale kochamy złych. Czy warto? O największych kanaliach mitologii bardziej i mniej starożytnych; o boskich oszustach, kłamcach, sadystach i zwyczajnych głupcach opowie Klaudia Heintze.

 

Ludy Śródziemia – inspiracje  

Michał „Radi” Rukasz

piątek 16:30-17:30, prelekcyjna 1

Tolkienowskie Śródziemie zamieszkiwały różne ludy. Inspirację do stworzenia części z nich autor czerpał z wiedzy historycznej. Część z nich natomiast powstała na podstawie legend i mitów. Prelekcja ma na celu przedstawienie społeczności, które były aktorami Wojny o Pierścień wraz ze źródłem inspiracji, którymi kierował się stwórca gatunku fantasy – J.R.R. Tolkien.

 

Pokaz filmów kina niezależnego

Janusz Bocian

piątek 19:30-21:30, prelekcyjna 1

„Powrót do Shire”, „Kostka Przeznaczenia” oraz „Battle of Citadel” – pokaz filmów niezależnego kina związanego z fantastyką – spotkanie z reżyserem Januszem Bocianem połączone ze spotkaniem z pomysłodawcą i właścicielem polskiego Shire – Pawłem Sokołem, który opowie o swoim wielkim marzeniu.

Powstaje w Polsce miejsce absolutnie magiczne. Od wielu lat Paweł Sokół próbował spełnić swoje wielkie marzenie o wybudowaniu repliki Hobbitonu. To marzenie wreszcie się spełnia. W Kalwarii koło Dziemian w województwie Pomorskim, w urokliwym miejscu, z którego nie widać nawet kawałka współczesności, wśród lasów pełnych grzybów i zwierzyny, nad urokliwym stawem rozpoczęła się budowa hobbickich norek.

To wspaniałe miejsce dotknęła jednak katastrofa – wichura z 12 sierpnia całkowicie połamała las zajmujący połowę posesji. Plany będą musiały ulec zmianie, ale Paweł jest optymistą – nie przeszkodzi mu to stworzyć miejsca które może nie mieć sobie równych w całej Europie.

 

Jak przestać być początkującym Mistrzem Gry?

Michał „Baniak” Bańka

piątek 20:00-21:00, prelekcyjna 2

Dopiero niedawno sięgnąłeś po gry fabularne, prawda? Czeka Cię pierwsza sesja lub masz za sobą jedną, średnio udaną kampanię? Zajrzyj na moją prelekcję. Nie zasypię Cię toną pomysłów, ale powiem, jak tworzyć warsztat MG o porządnych podstawach.

 

 

To co się stało, że się…?

Artur Olchowy

piątek 19:00-20:00, prelekcyjna 3

Opowieści przygodowe od czasów „Gilgamesza”, „Pieśni o Rolandzie” aż do filmów „Mumia” i „Pacific Rim” posiadają stałe elementy, które decydują o tym, że historia będzie interesują lub odbiorcę znudzi, zmęczy, wkurzy.

Przedstawię na przykładach „Gwiezdnych Wojen” i „Gwiezdnych Wojen”, „Ghostbusters” i „Ghostbusters”, „Indiany Jonesa” i „Indiany Jonesa”, „Star Treka” i „StarTreka”, jak niewiele trzeba, żeby spaprać bohaterów i historię.

Krótko i zwięźle o elementach obowiązkowych dla każdego twórcy opowieści przygodowej: w literaturze, RPG, kinie czy grach elektronicznych.

 

Tworzenie filmów – tworzenie gier: podobieństwa i różnice

Stanisław Mąderek

sobota 10:00-11:30, prelekcyjna 2

Staszek „szybki jest” Mąderek opowie na bazie własnych doświadczeń o podobieństwach i różnicach w pracy reżysera filmowego na planie zdjęciowym i przy produkcji gier komputerowych.

 

Fanfiction a prawo autorskie

Karolina Nowalska

sobota 10:00-11:00, prelekcyjna 3

Prelekcja na temat fanfików w świetle prawa autorskiego. Jak bezpiecznie tworzyć i móc udostępniać swoje dzieło. Kiedy fanficiton będzie utworem zależnym, a kiedy inspirowanym i dlaczego ma to znaczenie.

 

Artemis – Spaceship Bridge Simulator

Pączek

sobota 11:00-15:00, prelekcyjna 3

Kooperacja dla miłośników StarTreka lub Battlestara.

Sześciu graczy zasiada za sterami sześciu konsolet na statku kosmicznym. Pięciu z nich kontroluje po jednym z podsystemów: Stery, Uzbrojenie, Łączność, Dział Naukowy, Maszynownię. Szósty – kapitan – musi skoordynować ich działania i wydając polecenia pozostałym ochronić statek, wykonując jednocześnie założenia misji.

Jeśli zbiorą się dwie załogi, nic nie stoi na przeszkodzie walki nie tylko ze sztuczną inteligencją, ale w układach, statek na statek lub w trybie współpracy floty.

 

Jak zostać indie game developerem aka indykiem – tutorial

Adrian Pskiet i Ilona „Kobieta Ślimak” Myszkowska

sobota 11:30-12:30, prelekcyjna 2

Chcesz zostać twórcą gier, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Masz przeczucie, że to najlepszy czas na debiut, bo rodzice wciąż płacą twoje rachunki? To prawda! Opowiemy, jak zadebiutować w tworzeniu gier, gdy Twój budżet to herbatnik i dobre chęci.

 

Mordercze duety, czyli: Jeśli zabijać to nie indywidualnie! Jeśli zabijać, to tylko we dwoje!

Aneta Jadowska

sobota 12:00-13:00, prelekcyjna 1

Przypadki seryjnych zabójców, którzy nie działali samodzielnie, ale mieli wspólnika są znane, choć niezbyt liczne. Jeszcze mniejszą grupę stanowią mordercze duety mieszanej płci. Pisząc „Wilka w owczej skórze” zaczęłam szukać odpowiedzi na dręczące mnie pytania:

Jak działają takie pary? Czy normalna i nie mająca morderczych ciągot osoba może stać się zabójcą pod czyimś wpływem? Czy oboje po równo ponoszą winę i czy oboje równo zostaną ukarani? Czy miłość może przetrwać zbrodnię i proces? W niniejszej prelekcji opowiem o kilku wyróżniających się przypadkach i postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania.

 

Blaski i cienie bycia rekoludkiem, czyli reenactment i z czym to się je

Maciej Reihl

sobota 14:00-15:30, prelekcyjna 2

Ruch rekonstrukcji historycznej – skąd się wziął, dokąd zmierza i czy jest w nim miejsce dla fanów fantastyki. Czy turniej rycerski to jeden wielki LARP? Czy zaproszenie rycerzy na LARPa musi się skończyć awanturą i masakrą? Co to są „sportowe walki rycerskie”? Na te pytania (i wszystkie inne na jakie wpadniecie) postaram się udzielić odpowiedzi a jeśli będą chętni to i podyskutować o różnych zjawiskach na styku historii i fantastyki.

 

Urban Exploring dla początkujących

Krzysztof Haladyn

sobota 15:30-16:30, prelekcyjna 2

Urban Exploring dla początkujących, czyli jak zwiedzać opuszczone miejsca. Nieco o prawie, trochę o zasadach, sporo o bezpieczeństwie oraz szczypta urbexowego savoir vivre. Całość okraszona zdjęciami z czarnobylskiej Zony.

 

„Arszenik i stare koronki – Dzieje trucicielek i ich ulubionej trucizny.”

Aneta Jadowska

sobota 16:00-17:00, prelekcyjna 1

Jeśli zbrodnie mają płeć, broń palna jest męska, zaś trucizny należą stanowczo do domeny płci pięknej. Dlaczego tak właśnie jest? Czy arszenik był doskonałym narzędziem do doskonałej zbrodni? Co ma wspólnego arszenik i równouprawnienie kobiet? Co się złożyło na jego popularność i niekwestionowany status królewski? I jaki udział w epidemii arszenikowych zbrodni miały brukowce? Na te i wiele innych pytań odpowiedź usłyszycie podczas prelekcji, gdzie przedstawię między innymi wyimki z historii toksykologii, kryminalistyki i sądownictwa, opowiem o najciekawszych, najbardziej znanych i kluczowych przypadkach arszenikowych zbrodni. I czy dziś spotykamy je już tylko w książkach Agathy Christie?

 

Zabójczyni Adarlanu – Wprowadzenie do serii „Szklany Tron” S.J. Maas

Karol “Janosik” Sosnówka – Horyzonty Olsztyn

sobota 16:00-17:00, prelekcyjna 3

Jeśli nie słyszeliście nazwiska Sarah J. Maas i nie wiecie kim jest Celaena Sardothien, ta prelekcja jest właśnie dla Was. Poznacie na niej zabójczynię, której historia skrywa tajemnice mogące odmienić losy świata. Świata ludzi, Fae i wielu innych magicznych istot, na drodze których stanęła Celaena, bezpowrotnie odmieniając ich życie. Serdecznie zapraszamy!

 

Zombie – o tym co było, jest i będzie

Łukasz Rzadkowski

sobota 16:30-17:30, prelekcyjna 2

Podparty wieloma tytułami i ciekawostkami ze świata zombie wykład sprawi, że Wasze spojrzenie na żywe trupy już nigdy nie będzie takie samo. Od czego się zaczęło? Co sprawiło, że popularność tematu osiągnął skalę globalną? Czy aby na pewno zombie zawsze były martwe i krwiożercze? Tego wszystkiego dowiecie się podczas prelekcji!

 

Co poszło nie tak? Wtopy branży gier

Adrian Pskiet i Ilona „Kobieta Ślimak” Myszkowska

sobota 17:00-18:00, prelekcyjna 3

Jako doświadczeni przez życie game developerze opowiemy o tym jak NIE robić gier. Na znanych i (nie)lubianych przykładach pokażemy co nie zadziałało w znanych produkcjach. Będzie więc Mass Effect 3 oraz najnowsza Androbieda Andromeda, No Man’s Sky, Duke Nukem Forever czy Franko 2, a nawet najsłynniejszy fail branży – E.T. the Extra-Terrestrial oraz kilka mniej znanych.

 

Chernobyl VR Project – pracowity tydzień w Strefie Wykluczenia

Stanisław Mąderek

sobota 17:30-19:00, prelekcyjna 2

Zdjęcia i filmy 360, wywiady, skany fotogrametryczne na potrzeby aplikacji „Chernobyl VR Project” – tygodniowa praca na terenie Prypeci, elektrowni w Czarnobylu oraz okolicznych wioskach i lasach z punktu widzenia filmowca.

 

Wiedźmiński Szlak – spotkanie autorskie i pogadanka o Wiedźminie

Paweł Kępa

niedziela 10:00-11:00, prelekcyjna 1

Autor popularnego Wiedźminskiego Szlaku zaprasza na spotkanie autorskie i na luźną pogadankę o Wiedźminie. Antropologia świata Wiedźmina: czyli skąd i co się wzięło w książkowej sadze.

 

Silos i inne enklawy post apo

Jerzy Mackiewicz – Horyzonty Olsztyn

niedziela 10:00-11:00, prelekcyjna 2

Jak wygląda życie w post apokaliptycznych enklawach. Waluta, jedzenie, władza, wrogowie itd. Jak wywraca się myślenie ludzi zamkniętych w ograniczonej przestrzeni? O czym myślą, do czego zmierzają? Na te i inne pytania chcę odpowiedzieć na prezentacji, w której będę nawiązywał do książek: Silos, uniwersum Metro i innych.

 

Jak „wychować” graczy RPG?

Michał „Baniak” Bańka

niedziela 10:00-11:00, prelekcyjna 3

Zachowanie graczy przy erpegowym stole to często udręka Mistrzów Gry. Gracze potrafią wejść na głowę, a brak odpowiedniej komunikacji między wszystkimi uczestnikami sesji prowadzi do frustracji, co często rozbija ekipę. Przyjdź i dowiedz się, jak temu zaradzić.

 

Myszka Miki i Superman bombardują Japonię. Amerykańska i japońska propaganda wojenna

Adrian Pskiet

niedziela 11:00-12:00, prelekcyjna 2

Gigantyczny samuraj zatapia okręty, a Batman zachęca do kupowania obligacji wojennych. Pierwsze długometrażowe anime i film Akiry Kurosawy kontra superbohaterowie DC i Marvela. Wszystko to i wiele więcej w świecie wykreowanym przez propagandę dwóch ścierających się ze sobą mocarstw, które zaprzęgły do walki całą swoją popkulturę.

 

Ewolucja czołgów wg Davida Webera i Keitha Laumera

Jerzy Mackiewicz – Horyzonty Olsztyn

niedziela 11:00-12:00, prelekcyjna 3

Kilka ton? Może kilkadziesiąt? Albo kilkadziesiąt tysięcy ton? Czy czołg może być inteligentny? Czy fantazja autorów nie została już przypadkiem przegoniona przez rzeczywistość? No i czy nasza historia nie obfituje już w wystarczająco dużo poronionych „czołgowych” pomysłów. To czym może stać się czołg za tysiąc lat opowiem na prezentacji opartej na opowiadaniach Webera i Laumera.

 

Japońskie legendy miejskie

Emilia „Aiko” Lech – Horyzonty Olsztyn

niedziela 12:00-13:00, prelekcyjna 2

Chcesz dowiedzieć się jaki uniknąć śmierci przez Japońskie demony? Jaki papier wybrać, a może poznać adres stacji na której są nogi pewnej niewiasty? To właśnie miejsce dla Ciebie.

 

Pisanie: Jak i dlaczego?

Michał Gos-Kowalski

niedziela 12:00-13:00, prelekcyjna 3

Techniczna prelekcja o procesie pisania, o tym na co zwracać szczególną uwagę, jak dokonywać skutecznej korekty, jak prowadzić narrację i budować ciekawe historie. Chciałbym tutaj podzielić się informacjami poznanymi między zakończeniem tekstu a oddaniem finalnej wersji do druku.

 

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zapachach… ale wstydziliście się zapytać

Klaudia Heintze „Sabbath of senses”

niedziela 13:00-15:00, prelekcyjna 1

Spotkanie z ekspertem dotyczącym zapachów to szansa na zadanie pytań, które głupio jest postawić komukolwiek innemu. Najdziwniejsze zapachy? Najdroższe esencje? Związek między zapachem a podnieceniem seksualnym? Na czym polega magia feromonów? Czemu wymiociny kaszalota kosztują tak dużo? Nie obawiajcie się pytać – nic co zmysłowe nie jest nam obce.

 

Pokaz japońskich reklam

Emilia Lech – Horyzonty Olsztyn

niedziela 13:00-15:00, prelekcyjna 3

Nasze reklamy wydają nam się dziwne, a co dopiero te japońskie? Jeśli chcesz się pośmiać i przekonać się, że Japonia to dziwny kraj trafiłeś idealnie.