Prelekcje

Groza na Sesji

Jakub Możdżonek „Możdżo”

CZYTAJ OPIS

Prelekcja na temat:

– Jak uzyskać klimat grozy na sesji rpg

– Co zrobić żeby gracze się bali

– Klimat otoczenia do sesji Rpg

O nakryciach głowy w popkulturze i nie tylko

Michał Smycz „Najmniejszy” zwany również Aliorem przez wtajemniczonych.

CZYTAJ OPIS

Czy można sobie wyobrazić Indianę Jonesa bez fedory? Abrahama

Lincolna bez cylindra? Chaplina bez melonika? Żołnierza

bez beretu, kowboja bez kapelusza – wymieniać można

w nieskończoność. W prelekcji przybliżę historię i teraźniejszość,

rolę w kulturze i życiu codziennym, modę i rzemiosło;

słowem – rzecz o wszystkim,

Bluźnierca! Plugawiec! Bezsystemowiec!

Bartosz Olszewski „Sethaan”, Aleksandra „Seda” Olszewska – Horyzonty Olsztyn

CZYTAJ OPIS

Czy do prowadzenia dobrej sesji RPG naprawdę muszę przebić się przez setki stron podręczników? Czy muszę znać dziesiątki tabelek i zasad?

Nie mogę prowadzić ot tak, po prostu? Widziałem fajny film, czytałem dobrą książkę i to wystarczy mi do napisania scenariusza.

Czego tak naprawdę mi potrzeba do sesji i czy czasami nie przesadzamy z trzymaniem się zasad zawartych w systemach RPG.

Uzależnienie od gier komputerowych

Krzysztof Piersa „Kero”

CZYTAJ OPIS

Czym charakteryzuje się uzależnienie od gier komputerowych i czy w ogóle istnieje? Gdzie kończy się pasja a zaczyna mania? Jakie zdanie o grach mają rodzice, a jak je widzą sami gracze? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć Krzysztof Piersa, autor książki „Komputerowy Ćpun”

Golicja i Głodomeria – nieoczywiste inspiracje dla steampunku

Jakub Jastrzębski „Menda”

CZYTAJ OPIS

Czy można stworzyć steampunkowe uniwersum bez sięgania po inspirację wiktoriańskie? Czy można czerpać z historii ziem polskich? W niniejszej prelekcji, będącej de facto przeglądem historycznych przykładów na przejawy rewolucji przemysłowej na ziemiach polskich – postaram się pokazać, że z naszego własnego podwórka można czerpać równie fascynujące materiały do naszej steampunkowej twórczości, a za przykład wezmę Królestwo Galicji i Lodomerii – jeden z najbiedniejszych rejonów XIX wiecznej Europy. Obszar pełen kontrastów ale i niezwykle inspirujących miejsc i zdarzeń.

Słowem w sedno

Monika Czyżowicz „Auraya”

CZYTAJ OPIS

Jak w kilku zdaniach stworzyć opis lokacji czy NPC’a żeby zachwycić graczy i pobudzić ich wyobraźnię? Podpowiem na co zwracać uwagę, co podkreślić i jak opisywać, żeby opisy były krótkie, treściwe i pomagały błyskawicznie zorientować się w sytuacji.

Wskrzeszenie legendy czyli nowa odsłona Earthdawna

Monika Czyżowicz „Auraya”

CZYTAJ OPIS

Earthdawn: Przebudzenie Ziemi to stary, nieco zapomniany system o genialnym świecie i niesamowitym klimacie fantasy-postapo. W tym roku legenda została wskrzeszona. Powstał Earthdawn: The Age of Legend. Cudowny świat krasnoludów, t’skrangów i wietrzniaków zyskał nową mechanikę i uproszczenie zasad. No i jedną ogromną zaletę – zostanie wydany po polsku! Na prelekcji chcę przybliżyć Wam ten wspaniały system.

Zakochaj się w Barsawii

Monika Czyżowicz „Auraya”

CZYTAJ OPIS

Zabiorę Was na wycieczkę do krainy magii, krainy krasnoludów, elfów, t’skrangów i wietrzniaków. Krainy pięknej, niezbadanej ale też śmiertelnie groźnej. To tutaj znajdziecie nieprzebrane skarby, magiczne przedmioty, zobaczycie na niebie statki powietrzne, wypijecie herbatkę z Wielkim Smokiem albo spotkacie potężnego, zabójczego Horrora. Skusicie się?

„Czeladnicy Saurona i laupzega w Górze Przeznaczenia, czyli jubiler w kinie. Biżuteria filmu, jej twórcy i cała reszta czarnej magii.”

Wiktoria Weber „SteamPig”

CZYTAJ OPIS

Opis:

Połączenie haseł „film” i „biżuteria” kojarzy się większości ludzi z „Władcą Pierścieni”, i trudno się temu dziwić. Czy jednak wiesz kto zaprojektował pierścień Galadrieli? I jak stworzyć biżuterię na podstawie kilku słów opisu książkowego? Wiele razy nasz wzrok w kinie przyciągają detale, lecz czy zastanawiamy się jak, gdzie i przez kogo zostały wykonane? Czy biżuteria może być „bohaterką” filmu? Zapraszam cosplayerów, wielbicieli ozdób , kinomanów oraz każdego kto jest ciekaw na jubilerską wyprawę przez świat i magię kina.

Jak być Steam?

Sylwia Brzostowska „Czarny Kot” – Horyzonty Olsztyn

CZYTAJ OPIS

Kusi Cię światy maszyn parowych? Chciałbyś zostać rasowym Steampunkiem? Ale nie wiesz co na siebie włożyć ani jak połączyć ze sobą elementy układanki, by poczuć klimat epoki wiktoriańskiej? Zatem usiądź i posłuchaj mojej opowieści o tym jak zostać jedynym w swoim rodzaju współczesnym człowiekiem ery wiktoriańskiej. Poczuj moc pary :D

Opowieści na dobranoc

Sylwia Brzostowska „Czarny Kot” – Horyzonty Olsztyn

CZYTAJ OPIS

Usiądź wygodnie i posłuchaj baśni o wielkich i potężnych, ale też o małych i słabych. Spójrz na świat oczyma Czarnego Kota. Poczuj zapach zdeptanej trawy i emocje sceny jaka się na niej odgrywa. Baśnie nie zawsze są słodkie i naiwne. Zwykle mają w sobie nieco więcej dreszczu emocji. Zatem usiądź i stań się uczestnikiem wydarzeń dziejących się dawno, dawno temu…A może jednak nie tak dawno?

Piwko – historia i współczesność

Rafał Dębski

CZYTAJ OPIS

Przedstawię historię piwa od czasów sumeryjskich do współczesności.

Wyjaśnię, dlaczego warto pić piwo i tylko piwo.

Udowodnię, że piwo może człowieka uświęcić.

Udzielę kilku rad osobom zajmującym się warzeniem własnego piwa.

Opowiem, dlaczego nie warto spożywać produktów koncernowych.

Stare i nowe oblicze Świata Mroku

Karol Sosnówka „Janosik” – Horyzonty Olsztyn

CZYTAJ OPIS

Chciałbyś zagrać w system Świata Mroku, ale nie wiesz co wybrać, bo nie masz pojęcia o wampirach, wilkołakach i innych stworzeniach nocy? Ta prelekcja jest właśnie dla Ciebie. W jej trakcie zapoznamy się z systemami z Starego, jak również Nowego WoDa oraz nowinkami z nimi związanymi. Zapraszam serdecznie! :)

Spotkanie w przestworzach

Bartek Biedrzycki

CZYTAJ OPIS

Historyczna misja Sojuz 4 / Sojuz 5 – pierwszy lot na orbitę, w którym doszło do połączenia dwóch załogowych pojazdów kosmicznych i wymiany załogi w przestrzeni. Tło historyczne, przebieg misji, dramatyczny powrót Borysa Wołynowa i wystrzałowe powitanie w Moskwie.

 

Prelekcja o charakterze stricte naukowym, zdatna nawet dla laików niefantastów

Obrażenia od broni białej

Maciej Kraszewski „Ragnar”

CZYTAJ OPIS

Jak bardzo śmiercionośne były miecze? Ile potrzeba siły by odciąć komuś głowę? Jaką masz szansę przeżyć postrzał z kuszy w głowę?

Specjalnie dla Was zanurzymy się we krwi po same łokcie aby rzucić nieco światła na tematykę ran jakie zadaje broń biała oraz sposobów na ochronę swojego ciała podczas walki.

 

Prelekcja o charakterze stricte naukowym, zdatna nawet dla laików niefantastów

Realizm ssie!

Maciej Kraszewski „Ragnar”

CZYTAJ OPIS

Ile razy słyszałeś „We, nie przeżyłby upadku z takiej wysokości!”? Ile razy chciałeś jej autora zamknąć w piwnicy aby nie niszczył Ci radości z oglądanego filmu?

Co z tego, że w prawdziwym życiu nie zmieścimy szafy dwudrzwiowej? Nasza postać jej potrzebuje i basta!

Czy realizm jest nam potrzebny? Czy jego poszukiwanie tylko utrudnia odbiór dzieła?

Zapraszamy na panel dyskusyjny, różne spojrzenie na kontrowersje związane z realizmem w grach, filmach, książkach.

The Vikings – prawda serialu, a prawda historyczna

Maciej Kraszewski „Ragnar”

CZYTAJ OPIS

Czy serial The Vikings ma z wikingami tyle wspólnego co kanał History z historią? Czy serial jest kopalnią wiedzy o wojownikach z północy czy też wypacza obraz przeszłości?

Specjalnie dla Was: historycy, archeolodzy i rekonstruktorzy wczesnego średniowiecza przyjrzą się serialowi z bliska.

Najdziwniejsze Rekordy Guinnessa

Joanna Śliwińska „Idaia”

CZYTAJ OPIS

Księga rekordów Guinnessa istnieje od połowy lat 50. ubiegłego wieku. Przez prawie 70 lat trafiło do niej mnóstwo ciekawych rekordów i drugie tyle najbardziej abstrakcyjnych i często niewyobrażalnych dla przeciętnego człowieka osiągnięć. Jeżeli jesteście zainteresowani poznaniem najciekawszych/najdziwniejszych/najohydniejszych z nich to serdecznie zapraszam na prelekcję.

Dlaczego Tolkien?

Michał Rukasz „Radi”

CZYTAJ OPIS

Prelekcja ta, jest wprowadzeniem do Śródziemia dla osób, które książki znają słabo, lub zgoła wcale. Chcemy pokazać bogactwo i oryginalność tego uniwersum, lecz także pokrótce opowiedzieć o tym, jak wpłynęło na ogólnoświatową fantastykę. Opowiemy też o polskim fandomie tolkienowskim.

Słowiańska miłość osmańskiego sułtana – Roksolana

Ewa Mazur

CZYTAJ OPIS

Historia to ważna dziedzina nauki, choć wiele osób stara się ją umniejszać, szczególnie jeśli to historia Słowian. Roksolana to najlepszy przykład tego, że potrafimy daleko zajść, a jeśli jest się kobietą… być najpotężniejszą. Nie od dziś wiadomo, że tak naprawdę kobiety zdobywały narody.

Prezentacja Legionu 501 oraz Rebel Base

Eagle Base – Rebel Legion
Polish Garrison – The 501st Legion

Łukasz Grabczyński ‚Duran’

CZYTAJ OPIS

Prezentacja legiony 501 oraz Rebel Base, odrobina historii oraz opis działalności obu grup. Prezentacja strojów.

O wiedźmińskim stylu walki

Maciej Kwiatkowski – kaskader, autor stylu wiedźmińskiego.

CZYTAJ OPIS

Jeśli jesteś ciekawy co z ruchów wiedźmina w grze jest do powtórzenia w rzeczywistości. Jak ruchy kaskaderów przenosi się do świata gier? Jak układa się walki w grach i filmach? Jak zostać kaskaderem?

To musisz być na tym spotkaniu. 🙂

Zapraszam serdecznie!

Zombie-apokalipsa dla opornych

Ewa Białołęcka, Rafał Biedrzycki

CZYTAJ OPIS

Jestem smutnym nerdem, nie mam kałasznikowa i chcę przeżyć jak najdłużej.

UWAGA !!!
Nie do końca poważnie :)

I Ty możesz zostać cosplayerem

Violet Cosplay

CZYTAJ OPIS

Krótko o tym, co początkujący cosplayer wiedzieć powinien -od planowania do wykonania. Ile kosztuje cosplay? Co powiedzieć mamie? Jaki strój wybrać na początek?

Prelekcja z Violet, która od 6 lat przekonuje rodzinę i znajomych że cosplay to nie imprezowe przebieranki ale prawdziwa pasja.

Jak zostać Sarmatą, czyli słów kilka o Szlacheckiej Grze Karcianej Veto

Konrad Nowak „Korek”

CZYTAJ OPIS

Prelekcja wprowadzająca do karcianej gry kolekcjonerskiej SGK VETO. Kilka słów o mocnych i słabych (o ile istnieją) stronach gry. Wyjaśnienie podstawowych zasad i pojęć. Opis sytuacji wydawniczej i sceny turniejowej. Informacja o kosztach związanych z rozpoczęciem i kontynuowaniem gry.
UWAGA: Prelekcja w Games roomie.

Amberycka Krew, czyli Bogowie pośród nas.

Marcin „Marenioo” Stefanko – Horyzonty Olsztyn

CZYTAJ OPIS

Prelekcja traktująca o bezkostkowym systemie RPG stworzonym na podstawie twórczości Rogera Żelaznego. Jeżeli czytałeś „Dziewięciu Książąt Amberu” i zastanawiasz się czym był Wzorzec, albo Logrus to jest to prelekcja dla Ciebie. Poruszone zostaną elementy gry, tworzenie postaci, konstrukcja świata, oraz inne prawidła związane ze Światem Amberu.

Inspiracje

Anna Maria Bielecka – Elve Photography

CZYTAJ OPIS

Prelekcja poparta obrazem. Otacza nas świat, bardzo różnorodny. To co widzimy porusza nas, budzi emocje, przeraża lub nawet nudzi i wszystko to, co jesteśmy w stanie dostrzec może być dla nas inspiracją. Moim obrazem w fotografii pokazuję to, co mnie otacza, ale paradoksalnie nie takie, jakie jest, ale takie jakim poprzez utrwalenie staje się w moich oczach. Sama inspiracja zaś może Was dopaść wszędzie i w każdej chwili, absolutnie nieoczekiwanie. Musicie byc na nia gotowi. Ja staram się być. „