• wzory umów kupna sprzedaży mieszkania
  • działki Radom
  • Sprawdź już teraz
    co warto zobaczyć w Giżycku

    • Twierdza Boyen – twierdza w kształcie gwiazdy, będąca ważnym obiektem strategicznym. Położona w zachodniej części Giżycka.
    • Wieża ciśnień w Giżycku – wieża ciśnień znajdująca się przy ulicy Warszawskiej 37 w Giżycku, na wzgórzu obok skrzyżowania ulicy Warszawskiej z Wodociągową i Bohaterów Westerplatte.
    • Niegocin – jezioro morenowe w Krainie Wielkich Jezior w województwie warmińsko-mazurskim; powierzchnia 2604 ha, głębokość do 39,7 m.

    Muzeum Twierdzy Boyen

    Zapraszamy także do odwiedzenia strony naszego partnera działki Radom.

    Wyjazd na Mazury to nie tylko piękne jeziora i bujne lasy. To również szereg ważnych zabytków historycznych. Wśród nich koniecznie trzeba wymienić Muzeum Twierdzy Boyen w Giżycku. Kilka stref z różnymi ekspozycjami pozwala w ciekawy sposób poznać dzieje jednej z największych wojskowych fortyfikacji w Polsce, która odegrała ważną rolę w czasie II wojny światowej. Muzeum zwiedza się pieszo. Do wyboru są trzy szlaki o różnym stopniu trudności. Niektóre elemnty wyposażenia twierdzy znajdują się na wzniesieniach lub prowadzą do nich strome schody, dlatego ścieżki są odpowiednio oznaczone, aby osoby starsze, niepełnosprawne czy dzieci nie musiały pokonywać niebezpiecznych dla nich terenów.

    Twierdza Boyen została wybudowana na planie gwiazdy, aby wszystkie strategiczne punkty znajdowało się we właściwych odległościach od siebie. Fortyfikacja powstała w 1844 roku na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma IV, który planował w tym miejscu stworzyć bazę dla ponad 3 tys. żołnierzy. Co ważne, twierdza znajduje się pomiędzy dwoma jeziorami – Niegocinem i Kasjano, co dodatkowo wzmacniało jej walory militarne. W czasie II wojny światowej znajdował się tu ośrodek szkoleniowy dla żołnierzy, szpital polowy oraz laboratorium żywnościowe, które przekazywało sprawdzone jedzenie dla głównej kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu.

    Zwiedzanie Muzeum Twierdzy Boyen należy podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności wchodzi się do budynku koszarowego, gdzie w kilku pomieszczenia znajduje się m.in. bardzo duża makieta Twierdzy Boyen, sala żołnierska i umundurowanie żołnierza rosyjskiego oraz pruskiego z okresu I Wojny Światowej, a także wystawa dotycząca historii Giżycka wraz z lokalnymi rękodziełami oraz salą Solidarności. Następnie koniecznie trzeba zobaczyć dawne Laboratorium Prochowe, gdzie aktualnie jest wystawa różnej broni – karabinów, broni myśliwskiej, pistoletów maszynowych, bagnetów, itd. Ponadto w pierwszej sali emitowany jest film Bogusława Wołoszańskiego o Twierdzy Boyen.

    Kolejne budynki wchodzące w skład muzeum to Stajnia z Wozownią, gdzie znajdują się pięknie zachowane drewniane wozy, uprzęże, siodła, które używano za czasów Prus Wschodnich. Zobaczyć też można XIX-wieczny powóz oraz szwajcarską kuchnię polową z pierwszej połowy XX wieku, a także wóz wojskowy taborowy z okresu międzywojennego. Ostatnią częścią Muzeum Twierdzy Boyen jest Warsztat Zbrojmistrza, gdzie ulokowana jest stała ekspozycja dotycząca funkcji tego obiektu. Przed wejściem znajdują się 3 repliki dział artyleryjskich. Cykliczne realizowane są tu różne wystawy tematyczne. Nikt ze zwiedzających na pewno na Twierdzy Boyen nie będzie się nudził. To doskonałe miejsce do poznawania polskiej historii zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

    Mark Twain
    amerykański pisarz

    „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”