Sprawdź już teraz
co warto zobaczyć w Giżycku

  • Twierdza Boyen – twierdza w kształcie gwiazdy, będąca ważnym obiektem strategicznym. Położona w zachodniej części Giżycka.
  • Wieża ciśnień w Giżycku – wieża ciśnień znajdująca się przy ulicy Warszawskiej 37 w Giżycku, na wzgórzu obok skrzyżowania ulicy Warszawskiej z Wodociągową i Bohaterów Westerplatte.
  • Niegocin – jezioro morenowe w Krainie Wielkich Jezior w województwie warmińsko-mazurskim; powierzchnia 2604 ha, głębokość do 39,7 m.

Imprezy w twierdzy Boyen

Twierdza Boyen to zabytek wzniesiony w myśl pruskiej szkoły fortyfikacyjnej w latach 1844-1856 znajdujący się w zachodniej części Giżycka w pięknym otoczeniu jezior Kisajno i Niegocin. Kiedyś wykorzystywana jako główny bastion umocnień, który zamykał od wschodniej części dostęp do terenu państwa pruskiego. Aktualnie tereny twierdzy są poprzecinanie dużą ilością ścieżek rowerowych, można tu także odnaleźć schronisko młodzieżowe mieszczące ok. 200 osób. Dużą uwagę skupia na sobie amfiteatr położony nieopodal bramy Prochowej, gdzie w okresie letnim organizowane są koncerty, festiwale i inne wydarzenia artystyczne. Od 2000 roku amfiteatrem zarządza Giżyckie Centrum Kultury, którego głównym założeniem jest krzewienie zainteresowań kulturalnych wśród mieszkańców i przybywających do miasta turystów. Warto wspomnieć, że już od 1992 roku w Twierdzy Boyen odbywa się sukcesywnie Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej pt. „Szanty w Giżycku”, zaś od 1996 roku Międzynarodowy Zlot Motocyklowy. Jakie inne, ciekawe wydarzenia są planowane w najbliższym czasie?

Festiwal Fantastyki

Festiwal Fantastyki to propozycja skierowania do miłośników fantastyki ujętej w filmie, literaturze, komiksach, ale także w grach komputerowych, bitewnych, planszowych, karcianych i RPG. Festiwal odbywa się na terenie twierdzy Boyen, której niepowtarzalny klimat z dużą ilością zakamarków, umocnień, wałów zapewnia jeszcze większe emocje osobom, które zdecydują się na wzięcie udziału w turniejach gier planszowych czy karcianych, sesjach RPG czy tzw. LARPach. Tegoroczna siódma edycja odbędzie się w dniach 2-4 września i przewiduje także konkursy tematyczne z atrakcyjnymi nagrodami.

Mazury Hip Hop Festiwal

Teren Twierdzy Boyen to również miejsce, które od dwudziestu lat gości fanów muzyki hip-hopowej. Początek Mazury Hip Hop Festiwal sięga 2002 roku, co stawia go w lidze najstarszych i najbardziej kultowych wydarzeń tego typu. Pierwsza edycja trwała tylko jeden dzień, kolejne sześć lat zostały rozszerzone do dwóch dni zabawy, a od 2010 roku impreza trwa aż trzy dni. Trzeba wspomnieć, że od 2013 roku organizatorzy wręczają swoją autorską nagrodę „Złote Felgi”, której pierwszym zdobywcą był raper DonGuralesko. W tym roku w dniach 14 – 16 lipca odbędzie się jubileuszowa XX edycja festiwalu, podczas której wystąpi śmietanka polskiej sceny hip-hopowej. W line-upie znalazły się zarówno ikony polskiego rapu np. Pezet czy Paluch, jak i twórcy młodego pokolenia – Young Leosia, Jan Rapowanie, Oliwka Brazil.

Mazury Stand-Up Festiwal

Od trzech lat Twierdza Boyen może się także poszczycić organizacją Mazury Stand-up Festiwal. Tegoroczna edycja została zaplanowana na 30 lipca i odbędzie się na deskach amfiteatru. Jak zapowiadają twórcy festiwalu do udziału w projekcie, został zaproszony creme de la creme polskiego stand-upu. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć na scenie m.in. Łukasza „Lotka” Lodkowskiego, Michała Leję, Piotra „Zolę” Szulowskiego czy Wiolkę Walaszczyk. Za część muzyczną oraz wizualną odpowiedzialny będzie Dj Falcon1.

Mark Twain
amerykański pisarz

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”