• stancje Olsztyn
  • mieszkania Kielce sprzedaż
  • Sprawdź już teraz
    co warto zobaczyć w Giżycku

    • Twierdza Boyen – twierdza w kształcie gwiazdy, będąca ważnym obiektem strategicznym. Położona w zachodniej części Giżycka.
    • Wieża ciśnień w Giżycku – wieża ciśnień znajdująca się przy ulicy Warszawskiej 37 w Giżycku, na wzgórzu obok skrzyżowania ulicy Warszawskiej z Wodociągową i Bohaterów Westerplatte.
    • Niegocin – jezioro morenowe w Krainie Wielkich Jezior w województwie warmińsko-mazurskim; powierzchnia 2604 ha, głębokość do 39,7 m.

    Architektura twierdzy Boyen

    Zapraszamy także do odwiedzenia strony naszego partnera mieszkania Kielce sprzedaż.

    Zwiedzając Giżycko z pewnością warto zwrócić uwagę na wyjątkowy zabytek będący znakomicie zachowanym przykładem architektury fortyfikacyjnej z XIX wieku. Twierdza Boyen, bo o niej mowa, została wzniesiona na rozkaz króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i dziś pozwala nam poznać charakter budowli obronnych sprzed niemal dwóch wieków. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym budynku?

    Twierdza nie do zdobycia?

    Budowa twierdzy Boyen trwała od 1843 do 1855 roku. Jej głównym zadaniem była obrona przesmyku między dwoma jeziorami. Umocnienie terenu między akwenem Niegocin i Kisajno było niezwykle ważne dla obrony wschodniej granicy Prus. Dlatego zleceniem tego przedsięwzięcia zajął się sam król powierzając je zdolnemu architektowi i doświadczonemu strategowi. Autorem pierwszego planu twierdzy, która miała być wyjątkowo trudna do zdobycia, był generał Johann von Brese-Winiary.

    Co ciekawe, nazwa budowli pochodziła od nazwiska ówczesnego ministra wojny generała von Boyena. Nic w tym dziwnego, był on bowiem gorącym zwolennikiem tego rozwiązania i uważał je za kluczowy punkt ewentualnej obrony całej wschodniej granicy. Z tych powodów funkcjonalność twierdzy była niezwykle ważna i na przestrzeni ponad 50 lat wielokrotnie ją modernizowano.

    Boyen - na co zwrócić uwagę?

    Twierdza została zbudowana na planie gwiazdy wpisanej w okrąg, którego promień wynosi aż 316 metrów. Zespół fortyfikacji bastionowych, w którego skład wchodzi budowla, zajmuje teren prawie 100 hektarów. W jego skład wchodzi sześć bastionów i cztery bramy oraz raweliny i mury obronne. Twierdza posiada między innymi bramę Giżycką, Wodną i Prochową. W skład kompleksu wchodzą też bastiony o niezwykle malowniczych nazwach. Znajdziemy tam na przykład Bastion Miecz, Bastion Prawo czy Światło. Różnią się od siebie zarysem, część z nich to budynki poligonalne, inne mają charakter bastionalny.

    Zwiedzając twierdzę warto też zwrócić uwagę na wspomniane już raweliny, czyli konstrukcje obronne osłaniające kanały między budynkami. Duże wrażenie robią też mury i wały oblężnicze, z których najwyższy ma aż 33 metry.

    Centralnym miejscem twierdzy jest śródszaniec, oddzielony od innych obiektów imponującym wałem ziemnym. Na jej terenie stworzono też duże zaplecze garnizonowe pozwalające nam dziś lepiej poznać życie żołnierzy w tamtym okresie. Na terenie obiektu znajdziemy dwa spichlerze, koszary, arsenał czy gołębniki zapewniające stałą komunikację z innymi budowlami wojskowymi. Jednak to nie wszystko. Twierdza została bowiem zaprojektowana tak, by być samowystarczalna. Znajduje się tam również piekarnia, warsztat artyleryjski czy laboratorium prochowe. Dzięki tym udogodnieniom była trudna do zdobycia i fachowo uzbrojona. Jej dodatkowym wzmocnieniem jest kamienno-ceglany mur o łącznej długości ponad dwóch tysięcy metrów.

    Twierdza Boyen jest wyjątkowa, ponieważ stanowi doskonały przykład nowożytnej architektury wojskowej. Jej kształt jest nieregularny i dostosowany do ukształtowanie terenu. Budynki wewnątrz kompleksu położone są na trzech poziomach, a mimo to doskonale ze sobą skomunikowane. Zwiedzanie tego miejsca to w tym kontekście nie tylko ciekawy spacer z historią w tle, ale i okazja do podziwiania sztuki architektonicznej tamtych czasów.

    Mark Twain
    amerykański pisarz

    „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”