Sprawdź już teraz
co warto zobaczyć w Giżycku

  • Twierdza Boyen – twierdza w kształcie gwiazdy, będąca ważnym obiektem strategicznym. Położona w zachodniej części Giżycka.
  • Wieża ciśnień w Giżycku – wieża ciśnień znajdująca się przy ulicy Warszawskiej 37 w Giżycku, na wzgórzu obok skrzyżowania ulicy Warszawskiej z Wodociągową i Bohaterów Westerplatte.
  • Niegocin – jezioro morenowe w Krainie Wielkich Jezior w województwie warmińsko-mazurskim; powierzchnia 2604 ha, głębokość do 39,7 m.

Atrakcje turystyczne w Giżycku

Giżycko uznawane jest za stolicę Mazur. Położone w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oferuje przepiękne widoki. Dla wielu giżyckie krajobrazy są najcudowniejszymi na świecie. To niewielki miasteczko, które zamieszkuje około 30 tys. osób jest prawdziwym rajem dla żeglarzy. Bogata wodna infrastruktura pozwoli zorganizować najlepszy rejsy po jeziorach. Ponadto to średniowieczne miasta oferuje też szereg zabytków historycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wyjazdu na Mazury.

Twierdza Boyen

Gigantyczna fortyfikacja wojskowa, która stanowi jeden z najważniejszych polskich zabytków z XIX wieku. Jej charakterystyczny kształt gwiazdy miał na celu jeszcze lepszą ochronę miasta. Wybudowana na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma IV była później ważnym puntem wojsk Hitlera. Dziś odbywają się tu ciekawe rekonstrukcje historyczne i zloty motocyklowe, a na terenie amfiteatru różnorodne koncerty.

Most Obrotowy na Kanale Łuczańskim

Unikatowy w skali światowej most wykonany z drewna, który ręcznie jest obracany. Most otwierany jest cykliczne dla żaglówek i promów. Odbywa się to tak samo, jak to było w XIX wieku, czyli za pomocą korby. Widok ręcznie obracanego mostu zawsze wywołuje duże zdziwienie wśród turystów. Drugi tego typu most znajduje się w Holandii.

Zamek Krzyżacki

Niegdyś ruiny Zamku należącego do Zakonu Krzyżackiego były bolączką Giżycka. Dziś w tym miejscu funkcjonuje pięciogwiazdkowych hotel. Pięknie odresturowany, ale z zachowaniem historycznego klimatu, oferuje nocleg na najwyższym poziomie. Ponadto w budynku znajduje się popularna restauracja oraz pub w zamkowych podziemiach.

Wieża Ciśnień

Symbol miasta i najwyższy jego punkt, ze szczytu którego można zobaczyć najpiękniejszą panoramę na Mazurach. Obserwując otaczające Giżycko jeziora z wysokości 25 metrów ma się wrażenia, że wylewają się one do miasta. Widok jest spektakularny również za sprawą przeszklonego tarasu – przezroczyste są zarówno balustrady, jak i podłoga. Na jednym z ostatnich pięter Wieży Ciśnień znajduje się kawiarnia. Na szczyt można wejść 129 schodami, poznając historię miasta na obrazach lub wjechać windą.

Jeziora Niegocin

Największą atrakcją Giżycka jest jezioro Niegocin. To wokół tego zbiornika toczy się życie miasta. Na molo odbywają się różne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Działają tu też różne restauracje i dyskoteki, a w ciągu dnia to najlepsze miejsce na plażowanie. Ciekawą opcją na poznanie jeziora są rejsy promami i niewielkimi łodziami, dzięki którym z pokładu statku można obserwować unikatową przyrodę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Mark Twain
amerykański pisarz

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”